Tatry

HISTORIA POWSTANIA I DZIAŁALNOŚCI PTTK W DOBCZYCACH

Człowiek od najdawniejszych czasów lubił wędrować. Czynił to z różnych pobudek – najpierw szukając żywności czy lepszego bytu, a później w celach wypoczynkowych, leczniczych, rodzinnych czy związanych z kultem religijnym. W pełni świadome podróże turystyczno-krajoznawcze uprawiali ludzie ogarnięci pasją poznawania, badacze, dokonując równocześnie zapisu – by móc te wiadomości przekazać innym.

Pierwszym polskim towarzystwem turystycznym było Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie powstałe w 1873 r., które przyjęło potem nazwę Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W 1906 r. w zaborze rosyjskim powstało Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Obydwie te organizacje połączyły się w 1950 r. tworząc Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

W Dobczycach ruch turystyczny rozwijał się wśród miłośników pieszych wędrówek już od czasów II wojny światowej. Prekursorami tych działań byli: Tadeusz Troskiewicz – naczelnik poczty w latach 1940 – 1946 oraz Józef Płonka. Rok 1952 był rokiem szczególnie intensywnej działalności turystycznej. W lutym drużyna narciarska „Włókniarz” Dobczyce uczestniczyła w I Ogólnopolskim Rajdzie Narciarskim i jako jedna z nielicznych (na 285 startujących) dotarła na metę w komplecie. W sezonie letnim zorganizowano wiele wycieczek, głównie pieszych, wędrując z Dobczyc w Beskidy i Pieniny. W październiku tego roku grupa najaktywniejszych turystów (Władysław Kowalski, Krzesław Stokłosa, Aleksander Dudek, Kazimierz Kośmider) postanowiła powołać w Dobczycach Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego przy Oddziale PTTK w Myślenicach. Utworzono Komisję Organizacyjną oraz Komisję Ochrony Zabytków. Określono cele działania Koła: propagowanie turystyki i krajoznawstwa poprzez organizację odczytów, pogadanek, sporządzenie planu tras turystycznych dla Dobczyc i okolic oraz opiekę nad zabytkami na terenie od Kasiny Wielkiej aż po Gdów. Kolejno powstawały sekcja turystyki górskiej i sekcja narciarska.

Po kilku latach pracy i przerw oraz poszukiwań (przynależność do Oddziału w Myślenicach, czy do Oddziału Krakowskiego, krótka działalność jako wyodrębniony Oddział) od 1965 r. Oddział funkcjonuje samodzielnie i nieprzerwanie. Realizując założone cele intensywnie się rozwijał posiadając 10 lat później 3 komisje i 11 kół oraz ponad 400 członków. W ramach turystycznej działalności propagowano czynny wypoczynek, tworzono szlaki turystyczne, organizowano imprezy turystyczne, szkolenia, kursy, współpracowano w tym zakresie ze szkołami i zakładami pracy, publikowano przewodniki. W 1995 r. powstał Klub Przewodników terenowych i beskidzkich, który zajmuje się organizacją i obsługą wycieczek turystycznych, złazów z udziałem młodzieży, konkursów: „Poznajemy Ojcowiznę”, „Sprawne ręce”. Członkowie Klubu propagują zdobywanie odznaki „Przyjaciel Ziemi Dobczyckiej”. Odznaka ta została ustanowiona, aby zapoznać z zabytkami, miejscami pamięci narodowej, historią i przyrodą czterech sąsiadujących ze sobą gmin: Gdowa, Dobczyc, Raciechowic i Wiśniowej. W 2001 r. wspólnie z przewodnikami z Myślenic zorganizowany został Ogólnopolski Górski Rajd Przewodników PTTK.

... cdn.

Historie pisze Maria Topa

Wybrane zdjęcia pokazujące działalność PTTK O/Dobczyce oraz Klubu Przewodników PTTK w Dobczycach oraz SP w Dziekanowicach w roku 2016.
ozio_gallery_lightgallery
Ozio Gallery made with ❤ by turismo.eu/fuerteventura

Kontakt

PTTK Oddział w Dobczycach
32-410 Dobczyce ul. Podgórska 1 
tel. 12 271-11-76; 505 451 570
WWW: pttk.dobczyce.pl, zamek.dobczyce.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
webmaster: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

informacja

Szanowni Państwo powstała z przyczyn bezpieczeństwa nowa strona PTTK Oddział Dobczyce, zmienił się też szablon naszej strony i w związku z tym bardzo proszę o ew. uwagi dotyczące estetyki strony jak i jej funkcjonalności. Wszystkie informacje są skatalogowane w MENU górnym.

Polecamy

zamek dobczyce zamki gotyckie logo zamki.res.pl wirtualny zamek