Tatry

FIO

„Od ziarenka do bochenka” i nie tylko...

Takie hasło przyświecało realizacji zadania skierowanego do dzieci szkół podstawowych 13 gmin subregionu Małopolski programu „NATURALNIE NA ZAMKOWYM WZGÓRZU” realizowanego przez Oddział PTTK w Dobczycach w ramach zadania pn. ”Kształtowanie Lokalnej Tożsamości Kulturowej w oparciu o zachowanie dziedzictwa kulturowego subregionu Małopolski” w formie wspierania zadania przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Zadanie miało charakter wyjazdowych warsztatów plenerowych. We wrześniu i październiku zaprosiliśmy do skansenu w Dobczycach 530 dzieci z 47 opiekunami z 17 szkół Małopolski. Dzieci wraz z opiekunami poznawały zapomniane zawody i rzemiosła przedstawione przez przewodnika. W oryginalnych obiektach skansenu mogły poznać dawne codzienne życie wiejskiej rodziny oraz zapomniane już często zwyczaje i tradycje regionu.

Spotkania zakładały aktywne uczestnictwo wszystkich dzieci w przygotowanych warsztatach i oprócz poznania bogactwa prezentowanego w skansenie obejmowały:

  • Udział w zajęciach „Od ziarenka do bochenka”. Zajęcia te umożliwiły dzieciom poznanie drogi jaką przechodzi ziarno rzucone w ziemię do momentu kiedy wypiekany jest chleb. W skansenie posiadamy wszelkie narzędzia używane przez rolnika do uprawiania ziemi, siania zboża, zbioru, młócenia, czyszczenia ziarna oraz jego mielenia, a następnie wyrabiania i pieczenia chleba. Pod kierunkiem gospodyni dzieci samodzielnie wyrabiały ciasto, formowały różnorodne pieczywo , dowiedziały się jak piecze się chleb i następnie degustowały swojskie wypieki wzbogacone o wiejskie masło, które własnoręcznie wyrabiały.
  • Udział w zajęciach dotyczących zdrowego żywienia, wykorzystania ziół i przypraw rosnących w ogrodzie („w pachnącym ogrodzie skansenu”) oraz degustacja zdrowej żywności, wytwarzanej w domowych warunkach, według starych receptur, ze składników pochodzących bezpośrednio od rolników. Zapraszaliśmy dzieci do przygotowanego dla nich stołu, gdzie w trakcie degustacji rozmawialiśmy o ich nawykach żywieniowych. Przedstawialiśmy zioła jako dodatki nie tylko smakowe, ale niosące pożytki dla zdrowia. Dyskutowaliśmy o walorach zdrowotnych naszych owoców i jarzyn. Rozmowom towarzyszyła prezentacja ziół rosnących w ogródku obok skansenu oraz wielu naturalnych produktów: kasz, serów, sałatek, przetworów, ziołowych herbatek, orzechów, miodów, ekologicznych owoców. Przygotowaliśmy specjalne „chipsy” z suszonych owoców, jako konkurencję dla tuczących, słonych, bardzo niezdrowych chipsów ze sklepu. Dzieci miały również okazje by podzielić się domowymi przepisami, opowiedzieć o tradycjach własnej kuchni . Te dyskusje pozwalały sprawnie pokierować ku wartościowym a nieraz zapomnianym produktom służącym zdrowiu.
  • Udział w warsztatach tradycyjnego rzemiosła.

Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł naszego regionu służące do wyrobów naczyń codziennego użytku ale również m.in. zabawek dla dzieci czy instrumentów muzycznych. Aby zapoznać dzieci z tym procesem tworzenia przygotowaliśmy dla nich stanowiska pracy oraz odpowiednio wyrobioną glinę. Pod kierunkiem instruktorów dzieci wykonywały różne przedmioty, ozdabiały je, a następnie zabierały na pamiątkę do domów.
Bibułkarstwo – to kolejne stanowisko pracy- było to wykonywanie kwiatów i różnych ozdób, dekoracji z bibuły związanych z regionalną tradycją np. dla palm wielkanocnych, ozdób choinkowych, „pająków”, wieńców dożynkowych, przystrojenia świętych obrazów, rózg weselnych, kapliczek przydrożnych, czy po prostu do przystrajania własnych domostw. Wykonywano przede wszystkim kwiaty: maki, stokrotki, chabry, niezapominajki i dzwonki.
Wytwarzanie ozdób z bibuły wymagało od dzieci dużej precyzji i dokładności, dzięki czemu każdy wyrób miał niepowtarzalny charakter. Wykonane ozdoby dzieci również zabierały do domów na pamiątkę.

IMG 1994 IMG 1996
IMG 1999 IMG 2001
IMG 2002 IMG 2006
IMG 2008 IMG 2012
IMG 2017 IMG 2017
IMG 2023 IMG 2025
IMG 2078 IMG 2081
IMG 2255 S6301110
S6301111 S6301221

Kontakt

PTTK Oddział w Dobczycach
32-410 Dobczyce ul. Podgórska 1 
tel. 12 271-11-76; 505 451 570
WWW: pttk.dobczyce.pl, zamek.dobczyce.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
webmaster: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

informacja

Szanowni Państwo powstała z przyczyn bezpieczeństwa nowa strona PTTK Oddział Dobczyce, zmienił się też szablon naszej strony i w związku z tym bardzo proszę o ew. uwagi dotyczące estetyki strony jak i jej funkcjonalności. Wszystkie informacje są skatalogowane w MENU górnym.

Polecamy

zamek dobczyce zamki gotyckie logo zamki.res.pl wirtualny zamek