Tatry

„Naturalnie na Zamkowym Wzgórzu” w Dobczycach

Taki tytuł nosi projekt realizowany w 2011 r. przez Oddział PTTK w Dobczycach wspierany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.Celem głównym planowanych działań jest integracja mieszkańców czterech powiatów - myślenickiego, wielickiego, bocheńskiego, wadowickiego, poprzez rozwijanie lokalnego dziedzictwa kulturowego skupionego wokół naturalnych surowców, tradycji kulinarnych i rękodzielniczych regionu.

- Naturalnie – czyli zwrócenie uwagi na identyfikację i zgromadzenie wiedzy o oryginalnych, regionalnych produktach żywnościowych i potrawach oraz przedmiotach wytwarzanych przez lokalnych rzemieślników, poszukiwanie produktów specyficznych, charakterystycznych dla naszego regionu, które mogą stać się jego wizytówką. To promocja zdrowego stylu życia tzw. „powrotu do natury”.

Na Wzgórzu Zamkowym – czyli w miejscu mocno związanym z kultywowaniem tradycji regionu, z możliwością prowadzenia zajęć i spotkań edukacyjnych. Adresatami zadania będą uczniowie szkół podstawowych 13 gmin subregionu Małopolski: Dobczyce, Raciechowice, Siepraw, Sułkowice, Tokarnia, Lubień (powiat myślenicki), Trzciana, Żegocina, Łapanów (powiat bocheński), Mucharz, Stryszów, Lanckorona (powiat wadowicki), Gdów (powiat wielicki), dla których zorganizowane zostaną wyjazdowe zajęcia warsztatowe w skansenie na Zamkowym Wzgórzu w Dobczycach. Przewiduje się uczestnictwo 520 dzieci z 40 opiekunami. Dzieci będą uczestniczyły w pokazie „Od ziarenka do bochenka”, pod kierunkiem gospodyni będą mogły samodzielnie wyrabiać ciasto, formować różnorodne pieczywo , dowiedzieć się jak piecze się chleb i następnie degustować swojskie wypieki, zdobędą wiedzę dotyczącą zdrowego żywienia, wykorzystania ziół i przypraw rosnących w ogrodzie, a także wezmą udział w warsztatach tradycyjnego rzemiosła.Zadanie obejmie również edukację 160 mieszkańców obszarów wiejskich i wyłonienie grupy 20 wolontariuszy, którzy będą uczestniczyć w wyjazdach studialnych i w imprezach plenerowych. Wyjazdy przewidują wizyty w gospodarstwach agroturystycznych leżących na szlaku „Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski” oraz na szlaku „Małopolska Wieś Pachnąca” wyspecjalizowanego w zakresie uprawy i szerokiego wykorzystania ziół. Właściciele gospodarstw posiadają wszechstronną wiedzę o uprawie ziół w przydomowych ogródkach, znają ich właściwości, sposoby suszenia, układania bukietów, kąpieli ziołowych, a także wykorzystania ich w kuchni regionalnej, czy w medycynie niekonwencjonalnej. Pobyt w takim wonnym gospodarstwie to wspaniała okazja do bliskiego spotkania z naturą oraz tradycją małopolskiej wsi.

W ramach projektu zorganizowane zostaną dwie imprezy plenerowe, w trakcie których nastąpi prezentacja kultury kulinarnej i upowszechnienie naturalnych surowców, a także utworzony zostanie sklepik regionalny na zamku w Dobczycach, który promował będzie lokalne produkty.

Maria Topa PTTK O/Dobczyce

Kontakt

PTTK Oddział w Dobczycach
32-410 Dobczyce ul. Podgórska 1 
tel. 12 271-11-76; 505 451 570
WWW: pttk.dobczyce.pl, zamek.dobczyce.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
webmaster: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

informacja

Szanowni Państwo powstała z przyczyn bezpieczeństwa nowa strona PTTK Oddział Dobczyce, zmienił się też szablon naszej strony i w związku z tym bardzo proszę o ew. uwagi dotyczące estetyki strony jak i jej funkcjonalności. Wszystkie informacje są skatalogowane w MENU górnym.

Polecamy

zamek dobczyce zamki gotyckie logo zamki.res.pl wirtualny zamek